Kľúčenka svätého Floriána.
 • Kľúčenka svätého Floriána.
 • Prívesok na kľúče, ktorý je vhodný pre hasičov a záchranárov.
 • Kľúčenky - predná a zadná strana.
 • Originálny darček pre záchranára.
 • Lacný darček pre hasiča.

Kľúčenka svätého Floriána

7,95 €

Originálna kľúčenka určená pre hasičov a záchranárov zobrazuje svätého Floriána. Pekný a lacný darček. Poštovné zadarmo.

Vypredané

Prívesok na kľúče, ktorý poteší každého hasiča a záchranára. Predná strana zobrazuje postavu sv. Floriána v rímskom brnení a prilbe, ktorý hasí požiar. V pravej ruke drží vedro, z ktorého vylieva vodu na horiaci dom. V ľavej ruke drží tyč s vlajkou. Na zadnej strane sa nachádza logo (viď priložené obrázky). Ak máte záujem aj o prívesok na krk spolu aj s mincou do peňaženky - pozrite si našu ponuku na:

https://www.tomiland.com/talizman/48-svaty-florian.html

Sanctus Florianus - Svätý Florián oslavuje svoj sviatok 4. mája. Je ochrancom počas požiaru, vojny, búrky, povodne a v dobe sucha. Tento patrón vraj poskytuje ochranu pred popálením, pred úrazom, pred povodňou, pred neúrodou atď. Modlitby smerované k jeho soche dokážu zachrániť život a majetok. Pochádzal z prísnej vojenskej rodiny a zamestnal sa ako vojenský úradník na území dnešného Rakúska. Na konci tretieho storočia sa Rímska ríša zmietala v biede a nepokojoch, ktoré boli podporované kresťanskou vierou. Kresťania narušovali poriadok a disciplínu a porušovali rímske zákony. Rímsky cisár Dioklecián v snahe obnoviť poriadok a bezpečnosť začal kresťanov postupne zbavovať pracovných pozícií v úradoch a prepúšťal ich z armády. Florián sa vzoprel rozkazom, ktoré boli diktované z Ríma a začal kresťanom pomáhať. Túto pomoc neskrýval a svoje názory dával verejne najavo. Po niekoľkých dňoch bol uväznený a mučený. Bol vyzvaný aby sa vzdal svojej novej viery a zaprel Ježiša Krista. On to odmietol. Napriek jeho zásluhám v armáde a v požiarnom zbore bol napokon odsúdený k trestu smrti.

Dňa 4. mája v roku 304 mu bol na krk priviazaný mlynský kameň a za živa bolo jeho telo hodené do rieky pri obci Lorch v dnešnom severnom Rakúsku. O 300 rokov bol nad jeho hrobom postavený kláštor. Ostatky mučeníka boli neskôr prevezené do Ríma. V roku 1183 sa jeho kosti uložili v novo-postavenom chráme sv. Floriána na Krakowskom predmestí v Poľsku. Časť jeho ostatkov bola z Poľska prevezená panovníkom Karlom IV. do chrámu sv. Víta v Prahe v Čechách. Jeho uctievanie bolo rozšírené medzi obyvateľmi vidieka, ktorí vedeli, že jeho osoba = silná ochrana pred nešťastím. Aj v dnešnej dobe sa na dedinách používajú jeho sochy, sošky, sväté maľované obrázky, maľby na domoch, medailóny a talizmany, vyšívané vlajky, zástavy ale aj pohľadnice.

 • Obsah balenia: 1 x prívesok na kľúče, karta, obal
 • Rozmer: 3 cm x 9 cm
 • Hmotnosť: 11 g
 • Materiál: mosadz Ms80 (medailón), patina
 • Materiál: zinok (putko s retiazkou - povrchová úprava 14 karátové zlato)
 • Krajina pôvodu: Slovensko